JURAJSKI KLUB
OYAMA KARATE

Trenujemy w Olkuszu od 1993 roku.
Jesteśmy Największym Klubem Kontaktowego, twardego japońskiego Karate w Olkuszu i okolicach. Licencjonowanym przez Związek Sportowy OYAMA Polską Federacje Karate oraz OYAMA International Karate Federation.
krzaczki
OYAMA PERFECT Karate

Informacje

Organizatorami XVIII Mistrzostw Polski OYAMA Karate w Kata są:

  • Jurajski Klub Oyama Karate w Olkuszu - reprezentowany przez Prezesa Zarządu sensei Kazimierza Skalniaka 3 dan,
  • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu – reprezentowanym przez Dyrektora Dariusza Murawskiego
  • Oyama PFK – reprezentowana przez - Prezesa Zarządu Hanshi Jana Dyducha 8 dan z Krakowa.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Dariusz Rzepka.

Oyama Karate

Twórcą stylu jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA 10 dan – obecnie zamieszkały w Nowym Jorku, legenda światowego karate. Shigeru OYAMA to największy z żyjących mistrzów kontaktowego karate w świecie.

W ciągu swojej blisko 70-letniej kariery zasłynął m.in.: zwycięskimi pełno kontaktowymi walkami ze 100 kolejnymi czarnymi pasami. Jak podkreśla Hanshi Jan Dyduch: \"Shigeru Oyama to przede wszystkim wspaniały mistrz i nauczyciel, skromny, pracowity, cierpliwy i wyrozumiały człowiek. Umie nie tyko oceniać, ale także uważnie słuchać\". Shigeru często przybywa do Polski na zaproszenie Hanshi Jana Dyducha, w maju tego roku przeprowadzi egzamin na stopnie mistrzowskie \"Dan\" oraz weźmie udział w międzynarodowym seminarium w Krakowie. Shigeru Oyama, jak sam mówi lubi Polaków za pracowitość i ogromną wolę walki. Dla nas to ogromny zaszczyt, wyjątkowy czas i ogromna radość móc ćwiczyć z takim Mistrzem i \"czerpać \" energię do jeszcze większej aktywności.

W Polsce Oyama Karate rozwija się bardzo dynamicznie od 1991 roku. Założycielem, liderem i Prezesem Zarządy Oyama Polskiej Federacji Karate jest Hanshi Jan Dyduch 8 dan, pełni on także funkcję Dyrektora Oyama Międzynarodowej Federacji Karate (Oyama International Federation Karate) – wychował wielu znakomitych zawodników m.in.: mistrzów świata i Europy, zdobywców pucharów świata i Europy. Oyama PFK skupia prawie 6 tysięcy ćwiczących w ponad 60 ośrodkach w całej Polsce. W trakcie treningów Oyama karate uczymy wiary w siebie i poszanowania wszystkich.

Olkusz – Srebrne Miasto – Gospodarz MP Oyama Karate 2012

Olkusz, położony w sercu Jury Krakowsko Częstochowskiej jest nazywany „Srebrnym Miastem”. Cała historia miasta, którego początki sięgają XII wieku, jest związana z górnictwem. W średniowieczu miasto zawdzięczało swe bogactwo kopalniom ołowiu i srebra, jednym z większych w Europie. W XVI wieku w Olkuszu działała mennica królewska, w której bito monety z miejscowego srebra. Teraz w olkuskich kopalniach wydobywa się rudy cynku i ołowiu.

Spacerując po Olkuszu można podziwiać pamiątki z przeszłości miasta. W pochodzącej z XIII wieku, bazylice św. Andrzeja, poza gotyckim poliptykiem z końca XV wieku oraz renesansowymi organami z XVII wieku podziwiać można wiele zabytków świadczących o górniczych tradycjach „Srebrnego Miasta”. Takimi pamiątkami przeszłości jest choćby chrzcielnica z końca XVI wieku odlana z olkuskiego ołowiu, czy ponad metrowej wysokości XVII wieczny srebrny krzyż gwarków, czyli olkuskich górników.

Historię miasta pokazują również ciekawe zbiory Muzeum Regionalnego PTTK i Muzeum Pożarnictwa. Zupełnie inny charakter mają zbiory Muzeum Afrykanistycznego im Bogdana Szczygła - olkuskiego lekarza, podróżnika i pisarza, który spędził kilkanaście lat w Afryce. Olkuskie muzeum, to jedna z ciekawszych placówek w Polsce, poświęconych kulturze i sztuce Czarnego Lądu.

Atrakcją dla turystów odwiedzających Olkusz są ruiny gotyckiego zamku Rabsztyn, jednego z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Niedaleko Olkusza rozciąga się Pustynia Błędowska. Ale Olkusz to nie tylko muzea i zabytki. Na obraz miasta składa się również bogata baza sportowa służąca mieszkańcom i turystom.

W 2010 roku Olkusz znalazł się w elitarnym gronie 53 miejscowości w kraju, jakie otrzymały wyróżnienie „Sportowa Gmina\". Takie wyróżnienia przyznawane są samorządom za inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie.

Jurajski Klub Oyama Karate w Olkuszu

Główny organizator XVIII MP Oyama Karate w Kata - Jurajski Klub Oyama Karate w Olkuszu, kierowany przez Prezesa Kazimierza Skalniaka skupia około 70 dzieci i młodzieży z terenu Miasta i Gminy Olkusz, Powiatu Olkuskiego oraz odległych miejscowości. Wraz z dorosłymi klub liczy ponad 100 osób. Nasz klub istnieje już prawie 20 lat .Obecnie treningi prowadzone są w Olkuszu oraz w Zadrożu, Gmina Trzyciąż. Liczba ćwiczących i sympatyków Jurajskiego Klubu Oyama Karate wzrasta. Bezinteresowna pomoc rodziców , mediów , firm, coraz częściej władz miasta , współpraca z MOSiR w Olkuszu stwarza warunki do dalszego rozwoju oraz podejmowania kolejnych wyzwań w trosce o nasze dzieci i naszą młodzież.

Sensei K. Skalniak 3 dan wychował wielu medalistów mistrzostw Europy, Polski, Pucharu Polski oraz setki medalistów turniejów regionalnych. W tym roku swoich wysokich pozycji będą bronić m.in. tacy zawodnicy Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu jak: Norbert Szwagierczak - Wice Mistrz Europy – Estonia 2011r., Kinga Skalniak - Finalistka Mistrzostw Europy – Estonia 2011r., Karolina Szwagierczak - Mistrzyni Polski – Rzeszów 2011r., Patryk Papież - brązowy medal MP – Rzeszów 2011r., Grzegorz Furgaliński - brązowy medal MP - Rzeszów 2011r., Ewelina Madejska - Mistrzyni Polski 2005r., Mateusz Zoń - Mistrz Polski sprzed kilku lat, Dorota Skalniak, Miłosz Milej - tuż za podium MP Rzeszów 2011r. - zwycięzcy w prestiżowych turniejach, Alicja Milej, Weronika Furman - finaliści MP Rzeszów 2011r. oraz Kinga Kowal, Hubert Kubik, Gabriel Wolnicki, Agata Juszczak, Kamil Maj i inni ambitni zawodnicy z Olkusza i okolic.

Na treningach Oyama Karate w Olkuszu wpajamy dzieciom i młodzieży, że sport jest najlepszym sposobem spędzenia wolnego czasu, poprawia naszą sprawność nie tylko fizyczną, ale poprzez dotlenienie naszego organizmu zwiększa się również sprawność umysłowa, a nasz układ nerwowy napełnia się pozytywną energią, dzięki czemu zmniejsza się napięcie nerwowe, które powoduje obniżenie poziomu agresji w młodych organizmach.
Przez brak ruchu i siedzący tryb spędzania wolnego czasu dzieci i młodzież coraz częściej i w coraz młodszym wieku cierpią na problemy wad postawy, problemy ze wzrokiem oraz układem nerwowym. W wyniku ciągłego przesiadywania przed komputerem, graniem w różnego rodzaju gry wśród dzieci i młodzieży wzrasta agresja, obniża się poziom intelektualny. Oyama Karate to kuźnia charakteru oraz możliwość spotkania ciekawych osób i znalezienia przyjaźni na całe życie.

Atrakcyjnie prowadzone treningi, oraz organizowane ostatnio wspólnie z MOSiR w Olkuszu turnieje dają dużo radości i satysfakcji ćwiczącym dzieciom i młodzieży.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

Współorganizator XVIII MP Oyama Karate w Kata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu - rokrocznie przeprowadza około stu imprez sportowych o zasięgu lokalnym i regionalnym, ale także ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest to efekt dobrej współpracy z klubami, stowarzyszeniami i związkami sportowymi, które doceniają nie tylko bazę sportową, jaką dysponuje MOSiR, ale również profesjonalne przygotowanie i prowadzenie imprez.

W 2010 roku Olkusz był gospodarzem Mistrzostw Świata do lat 16 w trialu rowerowym. W zawodach wzięło udział przeszło stu zawodników z 12 krajów. Impreza przysłużyła się nie tylko promocji Olkusza w Polsce i świecie, ale także popularyzacji tej widowiskowej dyscypliny, wśród mieszkańców. W 2011 roku olkuski MOSiR był gospodarzem i organizatorem Krajowych Mistrzostw „International Dance Organization”. W zawodach, które były równocześnie jedynymi polskimi eliminacjami do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie wzięło udział przeszło 1300 najlepszych w kraju tancerzy HIP – Hop, Electric Boogie i Break Dance z 53 klubów całej Polski. Do Olkusza przyjechało wówczas ponad 3 tys. zawodników, działaczy i sympatyków.

Biorąc pod uwagę imprezy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, tylko w ubiegłym roku w hali olkuskiego MOSiR odbywały się; Międzynarodowy Turniej w Akrobatyce Sportowej, II Ogólnopolski Festiwal Tenisa Stołowego Dzieci i Młodzieży, Mistrzostwa Polski Street Soccer oraz Młodzieżowy Puchar Polski Ju-jitsu, a na ternie ośrodka „Czarna Góra” - Grand Prix Polski w Minigolfie. Od 2009 roku MOSiR organizuje coroczne „Jam Session Silver Town”, czyli zawody w ewolucjach na rolkach, deskorolkach i rowerach BMX.

Ważnym elementem działalności MOSiR są rodzinne rozgrywki sportowe, które mają promować aktywność fizyczną wśród mieszkańców. Dzięki współpracy MOSiR ze stowarzyszeniem „Family Cup” od 2008 roku, w maju pod zamkiem w Rabsztynie rozgrywane są rokrocznie eliminacje Amatorskich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim „Family Cup” a w listopadzie na krytej pływalni Amatorskie Mistrzostwa Polski w Pływaniu.

Mistrzostwa Polski Oyama Karate w Kata

W Mistrzostwach weźmie udział ponad dwustu karateków z całego kraju w tym Mistrzowie Świata i Mistrzowie Europy. Mistrzostwa Polski Oyama Karate w Kata (walka z wyimaginowanym przeciwnikiem) wyłaniają najlepszych techników w danej kategorii wiekowej na najbliższy rok - do następnych Mistrzostw Polski. W zawodach udział biorą zawodnicy od ukończonego 7 roku życia (kat. dziecko) do powyżej 18 lat - ostatnia kategoria to Mistrzowie (czarne pasy).

Wykonywane \"kata\" są dostosowane do możliwości psychofizycznych startujących. Wszystkich kategorii jest 19. (13 w „kata\" i 6 w \"kobudo\"). W Kobudo mogą startować zawodnicy, którzy ukończyli 14 lat i posiadają wysoki stopień - czyli 3 kyu. Kobudo czyli „Droga dawnego wojownika” (Ko-dawnego, Bu-wojownika, Do-droga). Kobudo jest sztuką posługiwania się rożnymi rodzajami broni pochodzącymi z Archipelagu Riukiu.
Na Mistrzostwach Polski zawodnicy będą wykonywać Kata czyli układy technik obrony i ataku z Tonfą (pałka z rączką) - jest to narzędzie gospodarcze służące do obracania żarnem do mielenia ryżu, Bo (długi kij) - kij do noszenia wiader z wodą. W czasie japońskiej okupacji Okinawy w XVII wieku, został wprowadzony zakaz noszenia broni przez tubylców. W dużym stopniu przyczynił się on do rozwoju sztuki walki bez broni oraz z użyciem prostych narzędzi gospodarczych.

Na Mistrzostwach Polski sędziować mogą tylko posiadacze czarnych pasów z odpowiednim stażem i kwalifikacjami - co regulują przepisy Oyama PFK. Zawody kata są startami indywidualnymi poszczególnych zawodników, rozgrywane są w kategoriach uwzględniających wiek, płeć oraz planowy poziom wyszkolenia technicznego. Kategorie muszą być zgodne z Regulaminem sportowym Związku. Pojedynki eliminacyjne w każdej kategorii są rozpisywane w oparciu o następującą zasadę: aktualni mistrzowie i wicemistrzowie Polski sa rozstawieni, a pozostali zawodnicy są rozlosowywani. Zawodnicy z tego samego klubu powinni być rozstawieni tak, by nie rywalizowali ze sobą w pierwszym pojedynku. Rozstawienie i losowanie przeprowadza robocza komisja sędziowska.
Zawody kata rozgrywane są w systemie pucharowym. Zawodnik przegrywający pojedynek w eliminacjach lub w ćwierćfinałach odpada z turnieju. Dwóch bezpośrednio ze sobą rywalizujących zawodników wykonuje takie same kata. Zawodnicy prezentują w trakcie zawodów w każdej rundzie różne kata. Nie dopuszcza się jakichkolwiek zmian w schemacie czy interpretacji wykonywanych kata. Obowiązkiem zawodnika oraz trenera jest znać obowiązującą w dniu zawodów wersje danego kata.

Zawodnicy startują parami - pierwszy wyczytany wkłada za pas czerwoną szarfę, drugi wyczytany wkłada za pas białą szarfę. Na polu prezentacji wykonują Kata (najpierw zawodnik z czerwoną szarfą a potem zawodnik z białą szarfą). Po wykonaniu przez obydwóch zawodników Kata - stoją przed pięcioosobowym składem sędziowskim. Każdy sędzia ma białą i czerwoną chorągiewkę przypisaną do danego zawodnika. Sędzia centralny (środkowy z pięciu sędziów) podaje komendę \"Hantai\" i wszyscy błyskawicznie podnoszą chorągiewki, białą lub czerwoną - wskazując na zwycięzcę danego pojedynku. Przegrany odpada z rywalizacji w MP, taki system wymusza na startujących zawodnikach bardzo dobre przygotowanie techniczne.

Przy ocenie prezentowanego kata przez zawodnika, sędziowie zwracają szczególną uwagę:

  • znajomość i poprawną formę wykonanego kata
  • poprawność pozycji - układu ciała, położenie poszczególnych części ciała względem siebie - jako stabilność układu
  • poprawność wykonywanych technik składowych na właściwe strefy
  • prawidłowa praca ciałem (rotacja - ruch obrotowy, balans – przechylanie sie w celu zachowania równowagi - zwłaszcza przy staniu na jednej nodze)
  • właściwy rytm
  • elementy dodatkowe - kiai (okrzyk)
  • zrozumienie wykonywanych technik i realistyczna ich demonstracja – dokonywanie pokazu
  • siła wykonywanych technik , dynamika , ogólne wrażenie

Kata uczy koordynacji, zawodnik demonstrując kata transparentnie (przejrzyście, wyraźnie) pokazuje w jaki sposób opanował swoje ciało, ukazuje \"wychodzenie\" jednej techniki z poprzedniej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28 marca 2012 roku w Krakowie w siedzibie ogólnopolskiego radia RMF FM (Kraków Kopiec Kościuszki)został przeprowadzony wywiad z sensei Kazimierzem Skalniak 3 dan oraz z sempai Kingą Skalniak 2-J.Wywiad przeprowadził redaktor RMF FM Maciej Grzyb.";i:2;s:456:"Wywiad dotyczył XVIII Mistrzostw Polski Oyama Karate w Kata w Olkuszu.Została udzielona informacja o organizatorach w/w mistrzostw, przebiegu oraz podziękowania. Ciekawego wywiadu udzieliła również sempai Kinga Skalniak 2-J utytułowana zawodniczka Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu.
Wywiad ukaże się od czwartku na antenie ogólnopolskiej.
Zachęcamy do słuchania radia RMF FM(bliższe informacje o emisji podamy na naszej stronie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

31 marca 2012 roku w Olkuszu odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski Oyama Karate
w Kata. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników z 30 klubów z Polski.

Zawodnicy z Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu pod przewodnictwem sensei Kazimierza Skalniaka 3 Dan zdobyli 13 medali: 4 - Mistrzostwa Polski, 3 - Wice Mistrzostwa, 6 - brązowych medali.";i:2;s:8419:"Kategoria: dziecko

  • I miejsce - Karolina Szwagierczak
    III miejsce - Grzegorz Fugaliński
  • Kategoria: dziecko starsze – dziewczynka
    I miejsce - Kinga Kowal
    II miejsce - Weronika Furman
  • Kategoria: dziecko starsze – chłopiec
    III miejsce - Miłosz Milej
  • Kategoria: juniorzy młodsi
    II miejsce - Norbert Szwagierczak
  • Kategoria: juniorki starsze
    III miejsce - Dorota Skalniak
  • Kategoria: juniorzy
    III miejsce - Mateusz Zoń, Patryk Papież
  • Kategoria: Kobudo (kata z bronią) – juniorki
    I miejsce - Kinga Skalniak
  • Kategoria: Kobudo (kata z bronią)- juniorzy
    I miejsce - Mateusz Zoń
    III Miejsce - Patryk Papież
  • Kategoria: Kobudo (kata z bronią) - juniorki starsze
    II miejsce - Dorota Skalniak

To najlepszy wynik w prawie 20-letniej historii Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu. Zaangażowanie karateków z Olkusza, ciężka, żmudna praca na treningach w Zespole Szkół nr 4 w Olkuszu oraz w Zespole Szkół w Zadrożu przyniosły znakomity wynik.

Mistrzostwa Polski w MOSiR - Olkusz to również ogromny sukces organizacyjny, zawdzięczamy to świetnej współpracy z MOSiR-em zarządzanym przez dyrektora mgr Dariusza Murawskiego oraz serdecznemu i bezinteresownemu zaangażowaniu rodziców.

Prezes Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu składa serdeczne podziękowania:

Panu Grzegorzowi Furgalińskiemu z Zadroża, Państwu Agnieszce i Pawłowi Szwagierczakom, Panu Krzysztofowi Soborskiemu, Państwu Maridzie i Markowi Zoniom, Panu Waldemarowi Milejowi ze Sułoszowej, Panu Dariuszowi Kowalowi, Pani Elżbiecie Kudeli. Bardzo dziękuję dziewczętom w strojach krakowskich za pomoc podczas ceremonii wręczania medali i pucharów: Natalii Furgalińskiej, Monice Cyganek z Zadroża oraz Paulinie Mazeli z Tarnawy.

Za czuwanie nad bezpieczeństwem w trakcie zawodów dziękuję Pani Kindze Tworzydło z Krakowa, Panu Norbertowi Walencikowi i Panu Sylwestrowi Ciarankowi z Olkusza oraz Krystianowi Grzywie z Milonek.

Serdeczne podziękowania należą się także Radiu RMF FM, a w szczególności Pani Blance Baranowskiej i Panu Maciejowi Grzybowi oraz Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie za objęcie patronatu medialnego w/w mistrzostw.

Dekoracji finalistów dokonywali Prezes Zarządu Oyama PFK Hanshi Jan Dyduch 8 dan z Krakowa, Przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta i Gminy Olkusz - Pan Włodzimierz Kondek oraz Dyrektor MOSiR Olkusz Dariusz Murawski.

Honorowy Patronat XVIII MP Oyama Karate w Kata objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz mgr Dariusz Rzepka, który zaszczycił swoją osobą Mistrzostwa Polski, przywitał wszystkich i życzył zawodnikom udanego startu oraz Wesołych Świąt Wielkanocnych.

Swoją obecnością zaszczycili nas również: Wójt Gminy Trzyciąż – Pan mgr inż. Roman Żelazny, Dyrektor Zespołu Szkół w Zadrożu – Pani mgr inż. Renata Żelazna; właściciel firmy SOK-POL II Centrum Dystrybucji – Pan Jacek Pocięgiel, Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu – Pani mgr Marida Zoń. Na mistrzostwach gościli także przyjaciele Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu państwo Ewa i Roman Żebrakowie. Ze względu na inne obowiązki nie mogli być obecni: Pani Dyrektor Barbara Mucha oraz Pan Jan Mucha. Za wsparcie i wspaniałą wieloletnią współpracę dziękuję Pani Dyrektor Iwonie Kurkowskiej.

Przed finałowymi walkami wystąpiła profesjonalna grupa pokazowa Oyama Karate sensei Artura Niezgody 3 Dan z Żagania, która zachwyciła obecnych swoim show.

Po finałach utwór Queen „We are the champions” dla zwycięzców na skrzypcach zagrały Kinga Kowal i Magdalena Pałka - zawodniczki Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu.

Niezwykle serdeczne podziękowania należą się sponsorom za kolejne wsparcie:

  • Jackowi i Marcinowi Pocięgielom - właścicielom firmy SOK-POL II Centrum Dystrybucji - dystrybutorom napojów i soków oraz producentom \"INFERNO – Energy drink\" z Krakowa,
  • Agencji Ubezpieczeniowej Agnieszki Szwagierczak z Olkusza,
  • Pawłowi Kondkowi właścicielowi firmy „Pablo sport – sport, nadruki, odżywki” - z Gorenic,
  • Centrum Ogrodnicze S.C. Ryszard i Anna Kafel - właścicielom Motelu - Restauracji Victoria oraz Centrum Kwiatowego w Olkuszu,
  • Pani Elżbiecie Pałce nauczycielce gry na skrzypcach metodą Suzuki.

Patronat Medialny nad Mistrzostwami objęli:

  • TVP Kraków
  • Gazeta Krakowska
  • Dziennik Polski
  • Olkuszanin.pl - właściciel portalu internetowego Krzysztof Boniecki
  • Przegląd Olkuski - red.naczelny Dariusz Krawczyk
  • telewizje internetowe: olkusztv.pl- właściciel Franciszek Rozmus, Przegląd Olkuski Live - właściciel Dariusz Krawczyk

Organizatorami XVIII MP Oyama Karate w Kata Olkusz 31.03.2012r byli:

  • MOSiR w Olkuszu zarządzany przez pana dyrektora mgr Dariusza Murawskiego
  • Jurajski Klub Oyama Karate w Olkuszu - Prezes Zarządu sensei Kazimierz Skalniak 3 Dan
  • Oyama PFK - Prezes Zarządu Hanshi mgr Jan Dyduch 8 Dan

Kierownikiem Komitetu Organizacyjnego XVIII MP był pan Grzegorz Furgaliński z Zadroża.

Profesjonalną obsługę graficzną i informatyczną po raz kolejny zapewnił nam - pan Piotr Ziarnik z Gorenic.

Wyrazy podziękowania składam policjantom KPP w Olkuszu oraz Straży Miejskiej w Olkuszu, a także wszystkim zawodnikom i przybyłej widowni.

Za sprawny przebieg mistrzostw należą się podziękowania wszystkim sędziom na czele z sędzią głównym Shihan Pawłem Pajdakiem 5 Dan.
Szczególne serdeczne podziękowania składam swojej żonie Marcie oraz córkom Dorocie i Kindze.

Serdeczne podziękowania składam także wszystkim zawodnikom Jurajskiego Klubu Oyama Karate w Olkuszu za miłą niespodziankę jaką mnie obdarzyli z okazji mojej 30 –letniej przygody z karate.

Z wyrazami szacunku
sensei Kazimierz Skalniak 3 Dan